Na początku bloga wyznaczyłam sobie samej zadanie, aby pokazać Wam, że bycie „eco” wcale „NIE JEST TRUDNE (!) i NIE JEST DROGIE. Wręcz przeciwnie. Kiedy zaczynasz żyć w ten sposób nagle wszystko staje się łatwiejsze, prostsze a to tylko dzięki kilku drobnym zmianom i otwarciu umysłu na nowości i rzeczy których wcześniej się nie praktykowało.”

Więc tak jak zapowiadałam mam dla Was przepis na domowe kostki do zmywarki 🙂

Powiem Wam, że nie wiem jak żyłam wcześniej! Jak mogłam używać normalnych zwykłych kostek. Dziś domowy proszek do prania, płyn do płukania z octu i własnoręcznie wykonane kostki do zmywarki są moją codziennością. Nie wyobrażam sobie kupowania tylu różnorodnych detergentów. Swoją drogą, nawet nie wiem gdzie bym je pomieściła! :p Nie wyobrażam sobie już życia bez moich „eco-produkcji”. Uwielbiam to, że sama mam wpływ na to jak moja chemia będzie pachniała- ponieważ mogę sobie wybrać zapach olejku eterycznego. Poza tym nie muszę zastanawiać się jak kupna chemia wpływa na mój organizm. Ponieważ dzięki temu, że robię ją sama wiem co znajduje się w składzie i nie muszę martwić się o zdrowie swoje i swoich najbliższych!

Co zyskacie, jeśli zdecydujecie się zrobić własną „chemię bez chemii”?

Przede wszystkim satysfakcję, ale też świadomość, że wasze organizmy będą chłonąć dużo mniej chemii, która ma długoterminowy wpływ na zdrowie. W dodatku wszystkie produkty, które przygotujecie sami są całkowicie biodegradowalne i przysłużą się nie tylko waszym ciałom, ale także naszej planecie. To jest coś, co możecie zrobić dla siebie, dla reszty rodziny, dla swoich dzieci czy nawet sąsiadów. Wszystko co robimy ma wpływ nie tylko na nas samych, ale także na osoby wokół nas. Warto mieć to na uwadze!

A więc do dzieła!

Składniki:
  1. 1 szklanka boraksu
  2. 1 szklanka sody kalcynowanej
  3. 1/2 szklanki soli kuchennej (ja daję sól Epsom- na twardą wodę)
  4. 1/2 szklanki kwasku cytrynowego (Lub soku z cytryny. Ja zrobiłam pół na pół bo nie miałam wystarczająco soku)
  5. 10 kropli ulubionego olejku eterycznego (u mnie z drzewa herbacianego)

Wsypuje wszystkie suche składniki, mieszam. Następnie dodaje olejek eteryczny i sok z cytryny.

Sok z cytryny dodawajcie pomału, ponieważ całość może zacząć się lekko pienić i podnosić do góry. Nie ma się jednak czego bać! Następnie wszystko mieszamy na papkę i wkładamy do foremek. Ja wykorzystałam foremki na lód z zamrażarki, a także foremki na jajka z lodówki. Zostało mi jeszcze troszkę masy, przełożyłam ją więc w szklany pojemnik po świeczce, a gdy będę potrzebować to po prostu wyjmę i nożem przekroję na kawałeczki. 

voilà! Wszystko gotowe. Teraz tylko odstawiamy na chwilę, żeby kostki stwardniały. A później pozostaje tylko wyciągnąć z foremek i można używać 🙂 

Mam nadzieję, że wypróbujecie u siebie. Koniecznie dajcie znać czy przepis Wam się spodobał i jak sprawdził się u Was! Oczywiście pamiętajcie, że jeśli nie będziecie regularnie dbać o zmywarkę tzn czyścić filtrów, myć jej od środka i raz na jakiś czas włączać pustą zmywarkę, żeby się oczyściła to same tabletki Wam tego nie zagwarantują!