Zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się różnego rodzaju alergie i to nawet u najmłodszych dzieci? Czy zastanawialiście się kiedyś jaki wpływ ma domowa chemia na nasz organizm? Ile substancji chemicznych wdychamy do płuc? Dużo się mówi o odpowiedniej diecie i o tym by zdrowo jeść, a co ze składem produktów, którymi sprzątamy, w której pierzemy nasze rzeczy, pościel? Mam w swoim otoczeniu kilka przykładów dzieci, których organizmy od małego non stop były atakowane chemią domową z różnych stron. W domu jedyną rzecz, jaką było można poczuć były detergenty w różnych postaciach. Konsekwencją dla tych dzieci były alergie różnego rodzaju. Co więc można zrobić, żeby nasz dom był schludny, pranie pięknie pachniało a jednocześnie był przyjazny dla nas samych? Zrobić swoją naturalną chemię domową. Między innymi ekologiczny proszek i płyn do prania.

Czy to tanie rozwiązanie? Czy to proste? TAK! TAK! Przekonajcie się poniżej 😉

W tym poście chciałabym przedstawić Wam przepis na proszek do prania i 2 sposoby na płyn do płukania. Jeśli macie jakieś wątpliwości to dajcie znać w komentarzu, chętnie na wszystkie odpowiem!

1. EKOLOGICZNY PROSZEK DO PRANIA- gotowy w mniej niż 5 minut !

Składniki, które potrzebujecie do wykonania proszku do prania:

– 1 szklanka naturalnych płatków mydlanych

-1/2 szklanki kwasku cytrynowego

-1 szklanka sody oczyszczonej

-1 szklanka boraksu

-olejek eteryczny o ulubionym zapachu (ja uwielbiam te ze zdjęcia)

Olejek z drzewa herbacianego zwykle używam przy robieniu kostek do zmywarki (o czym będzie w następnym poście), a pozostałe dwa do robienia prania. Konwalie uwielbiam szczególnie bo kojarzą mi się z wakacjami na działce u dziadków 🙂

Wszystkie suche składniki mieszamy, a następnie dodajemy około 15 kropel olejku eterycznego i znów mieszamy. Następnie pozostaje nam tylko przesypać nasz domowy, ekologiczny proszek do prania do szczelnie zamkniętego pojemnika. Ważne, aby proszek był szczelnie zamknięty żeby nie skamieniał.

Pozostaje nam tylko zacząć go używać. Do prania dodajemy 2 łyżki proszku 🙂

2. EKOLOGICZNY PŁYN DO PŁUKANIA:

Wlewam trochę octu + kilka kropel olejku eterycznego.

Pewnie pojawiło Wam się pytanie „czy rzeczy będą pachnieć octem?!”

Oczywiście, że NIE! Nie musicie się tego obawiać! Gwarantuję Wam to. Tego płynu do płukania używam od dawna i nigdy nie czułam, żeby moje rzeczy zapachniały octem. Ale z pewnością pachniały olejkiem, który dodałam 🙂

3. EKOLOGICZNY PŁYN DO PŁUKANIA- wersja 2  za jedyne 22 grosze

Dla osób, które boją się zrobić płyn do płukania w pierwszej wersji mam inny przepis. Oto co będzie Wam potrzebne:

-200 ml ciepłej wody

-2 łyżeczki kwasku cytrynowego

-10 kropel olejku drzewa herbacianego

Składniki wymieszać, a do prania dodawać dwie łyżki stołowe mikstury.

Zalety domowego proszku i płynu do prania:

  • Nie muszę kupować osobnego płynu do czarnego i białego. Dzięki czemu oszczędzam pieniądze i używam neutralnego płynu do prania, który sprawdza się do wszystkiego.
  • Jeśli chodzi o płukanie prania w occie, nie musicie się bać, że pranie będzie Wam nim pachniało. Nic takiego!
  • Domowe środki czystości starczają na bardzo długo. Wszystko zależy od częstotliwości z jaką robicie pranie. Proszek do prania starcza mi spokojnie na 5 miesięcy. Z uwzględnieniem, że kupicie składniki w paczkach 5 kilogramowych 🙂 Nie musicie dzięki temu biegać co chwilę do sklepu, martwiąc się brakiem proszku do białego podczas gdy musicie pilnie coś wyprać.
  • Ogromnym plusem jest przede wszystkim to, że robicie coś dobrego dla siebie i środowiska! Nie kupujecie kolejnych plastikowych butelek, których w ciągu miesiąca wyrzucilibyście przynajmniej dwie. Do tego nie wypuszczacie do środowiska, wód, gleby szkodliwych substancji wybielających.

 

Dajcie koniecznie znać jak Wam poszło tworzenie nowych środków czystości do Waszego domu! W razie pytań, na każde chętnie odpowiem 🙂